Kategóriák
Kisállat tartás

Szívférgesség kutyákban: melyek a tünetei és hogy lehet védekezni ellene?

Ha teljesen pontosak és alaposak szeretnánk lenni, akkor nem is a betegség tüneteivel érdemes kezdeni a cikket, hanem azzal, hogy mi is pontosan a szívférgesség. A szúnyogok által terjesztett fonálféreg potenciálisan halálos betegség, amely hazánkban elsősorban a kutyákat támadja. Az elmúlt 50-10 évben kezdett elterjedni hazánkban elsősorban a globális felmelegedés hatására. Mivel egy akár elhullással is végződhető betegségről beszélünk, fontos tudni a tüneteit, kezelési módjait és ami még fontosabb: megelőzését.

Szívférgesség tünetei kutyákban

A leggyakrabban a menhelyekről örökbefogadott kutyáknák diagnosztizálják ezt a betegséget, nem véletlenül: ezeket az állatokat az örökbefogadás után mindenképp el kell vinni állatorvoshoz a mikrochip átiratása miatt, ilyenkor az orvosok fel szokták ajánlani a szívféreg szűrést, ha még nem volt a kiskedvencnél (sok alapítvány és menhely ezt elvégzi az örökbeadás előtt, de nem mindig pozitív azt eredménye a vizsgálatnak azonnal). Azonban ez nem jelenti azt, hogy a háznál tartott kedvenceknél nem fordul elő a betegség, sokkal inkább azt kell megérteni, hogy a legtöbb kutyatartó nem hall a szívférgességről, nem is ismeri a betegséget.

Tünetei általában kifejlett féreg állapotban jelentkeznek: ezek között a leginkábbs szembetűnők a légszomj, gyenge terhelhetőség, köhögés, valamint mozgásra a kutya gyorsan elfárad.

Kezelési lehetőségei között kettőt lehet elkülöníteni: a gyógyszeres és az injekciós verziót, de a stádiumtól függően nem mindegyik alkalmazható.

A szívférgesség megelőzése

A szívférgességet – mint a legtöbb elkerülhető betegséget – jobb megelőzni, mint kezelni. A férgesség ellen kapható spot on vagy tabletta készítmény is, azonban csak negatív (mikroszkópos is!) szívféreg teszt ellenében adható be az állatnak. Az egyik legjobb készítmény a Nexgard Spectra féreghajtó, amely egyszerre véd bélférgesség, szívférgesség, kullancsok és bolhák ellen is. Mellé csak a galandférgek ellen kell külön védekezni félévente. A Nexgard Spectrát viszont minden hónapban be kell adni az állatnak. Sok orvos egész évre javasolja a használatát, nemcsak a tavasztól őszig jellemző szúnyogszezonban az enyhe telek miatt.