Kategóriák
Gyártás és ipar

Napelem termelése: mi történik a téli időszakban?

Azok körében, akik napelemen gondolkodnak, gyakran merül fel a kérdés: hogyan alakul a rendszer energiatermelése a hideg időszakban? Nyilvánvaló, hogy a nyári szezont sosem fogja tudni utolérni, a hiedelmekkel ellentétben azonban nem szabad leírni a napelemet a december-február közötti intervallumban. Cikkünkben összeszedtük, milyen tényezők befolyásolják a rendszer termelését télen.

Napsütéses órák száma és a nap magassága

Ahhoz, hogy a napelem télen milyen teljesítményt produkál, először is a napsütéses órák számát kell megvizsgálni. Köztudott, hogy a nyári időszakban hosszabb ideig süt a nap, mint télen – ennek az az oka, hogy a hideg évszakokban az égitest alacsonyabban jár. Más szóval a nap hamarabb éri el a horizontot, vagyis hamarabb sötétedik.

A másik dolog, ami befolyásolja tényező a napelemes rendszer teljesítményét illetően, hogy milyen magasan jár a nap. A fentiek alapján már kiderült, hogy nyáron jóval magasabban van az égitest. Ez azt jelenti, hogy a napsugarak beesési szöge nagyobb, tehát jobban melegíti a paneleket. A napelem teljesítménye ezeken felül még függ attól is, hogy azokat milyen dőlésszögben telepítették. Ezért ha egy mód van rá, a telepítők nem a tetővel párhuzamosan helyezik el a napelem paneleket, és értelemszerűen a nyári időszakhoz igazodva.

Felhők, köd

A napelem termelésére hatással van még a napon kívül az olyan éghajlati viszonyok is, mint például a felhők vagy a köd. Télen ezek a jelenségek gyakoribbak, így ebből a szempontból is a nyári időszak viszi el a pálmát.

Hőmérséklet

Összességében kijelenthető, hogy a napelemeknél a megadott értékeket normál körülmények között vizsgált mérés alapján határozzák meg. Az ideális hőmérséklet általában 25 Celsius fok. Az tény, hogy télen jobban megközelíti a napelem panel ezt az értéket. Az előbbiek azonban olyan mértékben kompenzálják a teljesítményt, hogy hiába a magas hő miatti hatásfok romlás, mégis több energiát termel a rendszer nyáron.

Mindezeket egybevetve továbbra is elmondható, hogy érdemes napelemes rendszerre beruházni még akkor is, ha télen nem termel nekünk annyi energiát. A használatukkal egyszerre szakadhatunk le az áramszolgáltatótól, miközben megóvjuk környezetünket is.